Yeniden Asya Açılımı ile Tarımsal Ticaret Artacak

Dünyanın en büyük tarımsal üreticileri arasında ilk 10'da yer alan Türkiye, Yeniden Asya Açılımı ile ticaret hacmini daha da arttıracak.

Yeniden Asya Açılımı ile Tarımsal Ticaret Artacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, büyükelçiler, yabancı misyon temsilcileri, uluslararası kuruluşların üst düzey temsilcileri ve bürokratların katılımıyla düzenlenen çalışma kahvaltısında, bakanlığının 2019 yılı faaliyetleri ile 2020 yılı hedeflerini anlattı.

GDO'LU ÜRÜN YOK

Türkiye'nin, dünyanın en büyük tarımsal üreticileri arasında ilk 10 içerisinde yer aldığına işaret eden Pakdemirli, ülkedeki tarımsal üretiminin tamamen GDO'suz olarak yürütüldüğünü vurguladı. Pakdemirli, bu alanda ithalatın da yasak olduğunu belirterek, "Bu konuda devam eden küresel tartışmaları düşünecek olursak GDO'suz şekilde gerçekleştirilen tarımsal üretimimizin dış ticaretimizde büyük bir avantaj teşkil ettiğine inanıyorum" diye konuştu.

VERİLER SMS İLE VETERİNERLERE BİLDİRİLECEK

Pakdemirli, tarımda teknoloji kullanımı için yürütülen çalışmaları da anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dizel yakıt kullanımını azaltmak için yakın zamanda çevre dostu elektrikli traktör prototipini geliştirdik. Prototip hazır ve seri üretimine 2021 yılında başlanacak. Hayvanlar için geliştirilen akıllı kulak küpesi de vücut ısısı, coğrafi konum gibi her türlü veriyi kayıt altında tutuyor. Bu veriler, SMS yoluyla veterinere gönderiliyor. Bu şekilde hayvancılıkta büyük önem taşıyan çiftleşme zamanı gibi doğurganlık ve verimliliği arttırmak için doğru zaman ve müdahale yöntemi kolaylıkla belirlenebiliyor. Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi'yle (TARBIL) de bilgi teknolojilerine dayalı bir kayıt sistemi oluşturuldu."

Uluslararası ilişkilerde kurumsal kapasitenin geliştirilmesi için Uluslararası Tarım Diplomasisi Akademisi'ni kurduklarını belirten Pakdemirli, "Akademi sadece çalışanlarımıza değil, aynı zamanda Balkanlar, Orta Asya, Kafkasya ve Afrika ülkelerinden meslektaşlarımıza da hizmet veriyor. Bir sonraki eğitim nisan ayında Ankara'da düzenlenecek" ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, Türkiye'nin uluslararası çalışmalarını da şöyle anlattı: “Ana hedefimizin AB üyesi olmak olması nedeniyle Avrupa Komisyonu'ndaki çalışma arkadaşlarımızla yakından çalışmaktayız ve diyaloğumuza, politik tartışmaların dışında, üst seviyede devam etmeyi arzulamaktayız. Tecrübe teatisi ve teknik kapasite geliştirme vasıtasıyla özellikle tarım alanında olmak üzere, Afrika ile olan ilişkilerimiz daha da geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Yeniden Asya Açılımı çerçevesinde tarımsal ve ormana dayalı ticaret hacmimizi daha da arttırmayı ummaktayız.”

YEŞİL BİR DÜNYA ÇAĞRISI

Pakdemirli, 11 Kasım'ın "Geleceğe Nefes" kampanyasıyla Türkiye'de Ağaçlandırma Günü ilan edildiğini anımsatarak "Şimdi, bu eylemi bölgemizde yaygınlaştırmak ve ortak geleceğimizi kurtarmak için en büyük toplumlar arası eylemi başlatmak için sabırsızlanıyoruz. Bunu 2020'de birlikte gerçekleştirelim. Türkiye olarak yeşil ve yaşanabilir bir dünya için uluslarla işbirliği yapmaya ve birlikte çalışmaya hazırız" dedi.  

Pakdemirli, Türkiye'nin orman yangınlarıyla savaşta ve müdahale süresinde iddialı olduğunu vurgulayarak "Yangına müdahale süresini 12 dakikaya indirdik. Ayrıca orman yangınlarına müdahale için Akdeniz Bölgesi'nde operasyon merkezi olmaya hazırız" dedi. 

Pakdemirli, kahvaltıda fındık, kuru incir ve kayısı ikram edildiğini kaydederek "Bu ürünlerimizi lütfen tadınız, üçü de dünya üretimi ve ihracatında lider ürünlerimizdendir" dedi. 

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler