Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ayaklar altına aldılar: Norveç yaptı, Ukrayna alkışladı

NATO üyesi Norveç’te yapılan bir forumda, birçok devlet başkanının, “Diktatörleri çiğne” etiketinin bulunduğu fotoğrafları yere koyuldu ve çiğnendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ayaklar altına aldılar: Norveç yaptı, Ukrayna alkışladı

Foruma görüntü yollayan Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ise etkinlik için teşekkür etti.

ABD merkezli İnsan Hakları Vakfı’nın (Human Rights Foundation) düzenlediği Oslo Özgürlük Forumu 2022, Norveç’in başkenti Oslo’da yapıldı. Her sene sözde özgürlük savunucularının konuşma yaptırıldığı 2009’da oluşturulan Oslo Özgürlük Forumu bu sene rezil bir eyleme imza attı. Devlet başkanlarının fotoğrafları katılımcılar tarafından çiğnendi. Norveç devletinin de destek verdiği, ABD ve Batılı ülkelere toz kondurulmayan etkinlikte, gelişen dünyanın devlet başkanlarına, zalim, katil, diktatör gibi sıfatlandırmalarla hitap edildi. FETÖ’cülerden kaçaklara kadar birçok kişinin katıldığı forumda, #StepOnTyranny etiketiyle sosyal medyada fotoğraflar paylaşıldı.

Erdoğan, Kim, Esad, Xi, Putin, Maduro
Erdoğan, Kim, Esad, Xi, Putin, Maduro

KULEBA’DAN TEŞEKKÜR
Forumda birçok ülkeden konuşmacıya yer verilirken, en dikkat çekici isim Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitri Kuleba oldu. Önceden kaydedilmiş bir görüntü ile mesaj yollayan Kuleba, yaklaşık 8 dakikalık bir açıklama yaptı. Erdoğan ve birçok liderin ayaklar altına alındığı organizasyonu yapanlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kuleba forumu selamladı. Kuleba, milyonlarca Ukraynalı’nın kaçtığı çatışmayı ‘Ukrayna halkının büyük direnişi’ olarak nitelendirdi. Ukrayna’nın tüm dünya için savaştığını iddia eden Kuleba, 3 günde işgal edilme planları yapılan Ukrayna’nın 3 aydır direndiğini söyledi. Turuncu darbeyi devrim olarak tanımlayan Kuleba, “Son 30 yılda 3 devrim ve iki savaşla kendi haklarımızı savunduk.” diyerek şu anki çatışmayı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra en kanlı ve yıkıcı savaş olarak nitelendirdi.

NORVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SPONSOR

Liderlerin ayaklar altına alındığı Oslo Özgürlük Forumu’nun birçok sponsoru bulunuyor. The Freedom Fund, Twitter, Amazon gibi kuruluşların sponsor olduğu etkinlikte en çarpıcı sponsor ise Norveç Dışişleri Bakanlığı. Konuşmacılar etkinlikte çoğu kez Norveç’e ve hükümete teşekkürlerini sundu.

Enes Kanter, Erdoğan'ın fotoğrafını çiğniyor
Enes Kanter, Erdoğan'ın fotoğrafını çiğniyor

FETÖ’CÜ KANTER KONUŞMACI OLDU
FETÖ’nün başı olan Fethullah Gülen’in manevi oğlu olarak bilinen ve ismini Enes Freedom olarak değiştiren Enes Kanter, bu sene konuşmacılar arasındaydı. Kanter, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Erdoğan’ın fotoğrafının bulunduğu afişi yere koyup üstüne bastığı görüntüleri yayınladı. Forumda konuşmacılardan birisi olan Kanter, Erdoğan’dan diktatör olarak bahsederken Oslo’daki foruma katılanları kahraman olarak tanımladı. Kanter’in hedefinde sadece Türkiye yoktu. Kanter, Belarus ve Çin’i de hedef aldı. Konuşmasının bir kısmını Çin’i hedefe koyarak yapan Kanter, üzerlerinde Doğu Türkistan bayrağı olan, “Özgür Çin” gibi ifadelerin olduğu ayakkabıları tanıttı. Kanter’in sahneye çıktığı ayakkabısında da Ukrayna bayrağı bulunuyordu. Forumu düzenleyen İnsan Hakları Vakfı, Kanter’e ödül verdi.
Ayrıca sosyal medyada etkinliğe FETÖ’cülerden destek de geldi. FETÖ’cü hesaplar Twitter’da Erdoğan’ın fotoğrafının olduğu afişlerin ayaklar altına alındığı görüntüleri paylaştı.

Dimitri Kuleba
Dimitri Kuleba

UYGUR ABBAS VE CAN DÜNDAR DA SAHNEDE
Davetli konuşmacılardan Türkiye’ye pek de yabancı olmayan kişiler de vardı. Can Dündar ve CIA adına çalışan Uygur bölücüsü Ruşen Abbas da konuşmacılar arasındaydı. Can Dündar, yaptığı konuşmada Türkiye’de basın özgürlüğünün olmadığını, diktatörlüğün hakim olduğunu ve gazetecilerin muhalif olduğu için içeriye atıldıklarını söyledi. Yabancı gazetecilerle bir araya geldiklerini ve çalışma yaptıklarını anlatan Can Dündar’ın katıldığı etkinlikte Türkiye gazeteciler için büyük bir hapishane olarak tanımlandı.

 

Aydınlık Gazetesi'nden Özgür Altınbaş'ın haberi

Tarih:
Diğer Haberler