Milli Savaş Uçağı Hız Kazandı

ABD'nin F-35 tehditlerine boyun eğmeyen Türk hava savunma sanayisi Milli Muharip Uçak (TFX) projesi çalışmalarına hız verdi.

Milli Savaş Uçağı Hız Kazandı

Yeni nesil savaş uçağı F-35'i Türkiye'ye vermemekle tehdit eden ABD Senatosuna cevap Türk hava savunma sanayisinden geldi. Milli Muharip Uçak (TFX) projesi için yoğun mesai başladı.

MİLLİ UÇAK İÇİN YOĞUN MESAİ

Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılayacak kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar üzerinde çok yönlü olarak çalışılıyor. İhtiyaçların tedariği konusundaki planlamalarını 10 yıllık OYTEP (On Yıllık Tedarik Programı) ve 20 yıllık Stratejik Hedef Planı (SHP) olarak yapan, belirli periyodlarla günün şartlarına uygun olarak güncelleyen Türk Silahlı Kuvvetleri, ihtiyaçların karşılanmasında alternatifli çalışmalar yürütüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin harbe hazırlık durumunu etkilemeyecek ve güvenlik boşluğu oluşturmayacak şekilde alternatif çözümler konusunda çalışmalar yoğunlaştırıldı. Bu nedenle Milli Muharip Uçak (TFX) projesine ağırlık verilmiş durumda.

MİLLİ UÇAK MİLLİ MOTOR

Milli Muharip Uçak projesinin önemli adımlarından biri olan jet motoru adımı uluslararası işbirlikleriyle çözülmeye çalışıyor. Terör örgütleriyle sürekli çatışma halinde olan, vatan savunmasının en ön cephesinde olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin muharip gücünün sekteye uğramaması için yerli üretim motor için adımların atılması gerekmektedir.

tgb.gen.tr

 

Tarih:
Diğer Haberler