Ülkemizi ve Türkçe'mizi Korumak İçin Kenetleniyoruz

Sanatçı Kıraç sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yabancı dilde eğitim konusunda ki tartışmaları sonlandırıldı.

Ülkemizi ve Türkçe'mizi Korumak İçin Kenetleniyoruz

Değerli sanatçımız Kıraç geçtiğimiz günlerde bir gazeteye verdiği röportajda TGB'nin de savunduğu görüşleri dillendirmiş, "Türkiye'de İngilizce eğitime son verilmeli. Bazı anne-babalar İngilizce öğrenilmesini bir numaralı eğitim olarak görüyor. İngilizce eğitim, Türk yaşam şeklini darmaduman ediyor" diyerek Türkiye'de yabancı dilde eğitim konusunda bir tartışma başlamıştı.

“OKULLARIMIZDA EĞİTİM TÜRKÇE OLMALI"

Sosyal medya hesabında bir video ile açıklama yapan kıraç tartışmalara nokta koydu. Kıraç açıklamasında şunları kaydetti.

"Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde bir gazetede röportajım yayımlandı. Röportajımda; daha önce birçok röportaj verdiğim ve konuk olduğum TV programlarında defalarca dile getirdiğim, “Okullarımızda eğitim dilinin Türkçe olması" ile ilgili açıklamalarım toplumumuzun gündemine girdi. Her konu gibi bu konuyu da tartışmak isteyenler olacaktır. Fikrimi destekleyenler olduğu gibi itiraz edenler de oldu. Fikri çerçevede bu tartışmaya katılan herkese teşekkür ediyorum. İşi fikri tartışma zemininden çıkarıp,  birçok sebepten kaynaklandığını düşündüğüm, hakaret, sövgü ve hatta linç kampanyasına dönüştürenleri halkımızın her zaman güvendiğim yargısına ve vicdanına bırakıyorum.  Halkımızın değerlendirmesinin sonucu,  bu kişilere bakarken gözleriyle hissettirdikleri mana; bu kişilere, utanç duygularını kaybetmemişlerse verilebilecek en büyük cezadır. 

"TÜRKÇE, MİLLİ VARLIĞIMIZ İÇİN VAZGEÇİLMEZDİR"

Kıraç yaptığı açıklamada madde madde fikirlerini şu şekilde sıraladı:

1. Ben bir Türk’üm. Türk olmakla gurur duyuyorum.
2. Türkçe, mili varlığımızın ilelebet devamı için en önemli ve asla vazgeçemeyeceğimiz bir değerdir.
3. Okullarda eğitim dilinin herhangi bir yabancı dil olması milli varlığımızın önündeki tahrip gücü en yüksek engeldir ve telafisi mümkün değildir. Ana dili Türkçe olmayan ve bu dili hakkıyla öğrenmeyen Türk gibi düşünemez.
4. Hiç kimsenin, yabancı dil öğrenmesine karşı değilim.
5. Bu türden açıklamaları albüm çıktığı için tanıtım amacıyla yapmıyorum. Yayın kuruluşları bir çalışma yaptığım zaman beni gündemlerine aldığı için açıklamalarım bu döneme denk geliyor.
6. Yaşadığım sürece, Türk varlığının ve Türkiye Cumhuriyeti devletimizin varlığı ve devamı, halkımızın her alanda yeniden milli medeniyetler inşası ve insanlığı ilgilendiren her konuda, sonuçları ne olursa olsun görüşlerimi ifade etmeye, farklı fikirleri savunan kişilerle her zaman yaptığım gibi ilmi, medeni, ahlaki ve edep değerlerimin dışına çıkmadan tartışmaya devam edeceğim.
7. Ülkemizin bugünlerde içinde olduğu gündemi saptırmamak adına bu süreçte bu tartışmayı noktalıyorum. Bu süreçte yapılan olumlu ve olumsuz değerlendirme yapanlara cevap vermeyeceğim."

ÜLKEMİZİ DİLİMİZİ SAVUNMAK İÇİN KENETLENİYORUZ

Atatürkçü, vatansever Türk gençleri olarak ülkemizi, dilimizi, kültür ve geleneklerimizi her zaman koruyup yaşatacağımıza söz veriyoruz. Bu konuda fikirlerimizi yansıtan değerli sanatçımız Kıraç ağabeyimizi gönülden destekliyoruz.

Herkesi ülkemizin binlerce yıllık mirasılarını hep birlikte kucaklamaya ve 19 Mayıs'ın 100. yılında kenetlenmeye davet ediyoruz.

Kıraç'ın Yaptığı Açıklama

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler